21 липня 2017 р.

Це цікаво. Із фонду нашої бібліотеки.

Чи не найбільшою популярністю в сучасних українських прозаїків користується жанр історичного роману. Можна з упевненістю стверджувати, що нині в українців формується новий погляд на події минулого: відкрито доступ до багатьох раніше секретних архівів, віднайдено низку невідомих фактів, які докорінно впливають як на офіційне, так і на альтернативне трактування нашої історії.
Представляємо вашій увазі новинку книжкового фонду: В.Д. Рогожа «Запороги».
Віталій Дмитрович Рогожа відомий як автор філософських та історичних праць, поет та прозаїк. Його трилогія  “Запороги” включає романи “Петро Сагайдачний”, “Богдан Хмельницький”, “Іван Мазепа”.

 Роман "Петро Сагайдачний" відкриває трилогію «Запороги». У ній автор  описує життя запорізьких козаків, що проживали у кошах, протиставляючи їх козакам реєстровим, мешканцям міст. У першій частині трилогії описуються події на теренах України з моменту обрання царем Московії Михайла Романова: війни з Московією та Кримським ханством, походи на Османську імперію. Завершується роман Хотинською битвою, під час якої Петро Сагайдачний отримав тяжке вогнепальне поранення руки, яке виявилось смертельним.  






Друга частина трилогії «Запороги» роман "Богдан Хмельницький", є історичним, сюжетним і композиційним продовженням роману "Петро Сагайдачний". В романі змальовується життя і діяльність головних героїв роману "Петро Сагайдачний" – Максима Лободи, Збігнева Гури, Василя Хлистова, Олекси Гаркуші та інших. Але чільне місце, як це і повинно бути, займає головний рушій описаних подій, Богдан Хмельницький, який у першій частині трилогії з’являється лише епізодично.
Роман написаний з максимальним врахуванням історичних першоджерел, що не зашкодило його художній привабливості. 




Роман "Іван Мазепа" є завершальним в історичній драмі «Запороги», трилогії про життя і боротьбу руського народу – нащадків племені полян величної держави східної Європи IX-XII століть – Київської Русі, Гетьманської держави окраїнних козаків Речі Посполитої. Роман-трилогія задуманий і написаний як переконливе свідчення багатовікової історії народу, сповненої трагічних кривавих змагань за свою незалежність.



12 липня 2017 р.

Увага! Конкурс!

Звенигородська центральна районна бібліотека ім.Ю.С.Кримського запрошує юнацтво та молодь віком до 35 років взяти участь в обласному заочному конкурсі  відеороликів  присвяченому 100-річчю Вільного Козацтва.
До конкурсу приймаються авторські відеоролики тривалістю до 5 хв.  Відеоролик може включати в себе:
  • розповідь автора відеоролика про книгу за темою Конкурсу; 
  • інтерв’ю про події 1917 – 1920 рр. з краєзнавцями, нащадками     учасників вільнокозацького руху;
  • розповіді про відомих отаманів Вільного Козацтва, конкретні події; 
  • відеоподорожі місцями подій;
  • краєзнавчі розвідки, представлення музейних експозицій тощо;
  • фото, короткі фрагменти з фільмів, картографічні матеріали і  т.д. 

При створенні відеороликів рекомендується мінімальне використання матеріалів з Інтернету.
Автор роботи може залучати до створення відеоролика творчу молодь (читців, музикантів, акторів - аматорів тощо).
Мова творчої роботи – українська.
У роботах, надісланих для участі у Конкурсі, не повинно бути зображень насилля чи дискримінації, що в будь-якій формі принижує гідність людини, окремої групи людей.
У роботі обов’язково вказується авторство, назви та автори використаних матеріалів.
Конкурс проводиться з липня по жовтень 2017 р.  в два етапи:
І етап (регіональний) – з 3 липня по 25 вересня 2017 р., під час якого готуються конкурсні роботи та визначаються по 1-у переможцю від районної (міської) ЦБС чи центральної бібліотеки ОТГ. Оформляються заявки (форма додається) та надсилаються разом із роботами для участі у ІІ етапі;
ІІ етап (обласний) – з 26 вересня по 10 жовтня 2017 р., під час якого журі підводить підсумки конкурсу та визначає 3 переможці, із загальної кількості учасників.

Учасники Конкурсу, які посядуть 1-3 місця нагороджуються дипломами відповідно І, ІІ, ІІІ ступенів та пам’ятними подарунками.
Всі  учасники ІІ етапу Конкурсу нагороджуються подяками обласної бібліотеки для юнацтва імені Василя Симоненка.

Роботи просимо надсилати до 25 вересня 2017 р. на адресу:
центральна районна бібліотека ім.Ю.С.Кримського
провулок Віктора Погорілого,1
м.Звенигородка
Черкаська обл.
20200
або на e-mail:  zvenbib@gmail.com 

Дитинство моє босоноге...

Під такою назвою в читальному залі центральної районної бібліотеки ім.Ю.С.Кримського відбулося перше засідання клубу за інтересами “Берегиня”. Клуб “Берегиня” створено  радою ветеранів війни  та праці спільно з центральною районною бібліотекою ім. Ю. С. Кримського.
Почесним гостем першого засідання, був місцевий поет, пісняр,  директор Вільховецької садиби-музею Героя України В.М. Чорновола  — Василь Васильович Стрижиус. Василь Васильович читав свої вірші про дитинство, батьківську хату,  рідний край, про любов до Батьківщини.
В теплій дружній атмосфері, за чашкою запашного чаю, члени клубу ділилися спогадами про своє дитинство, згадували своїх батьків, співали пісні.
На закінчення заходу відбулася приємна подія. Голова районної організації ветеранів війни та праці П.Г.Уманець, подякував колективу бібліотеки, зокрема завідуючій  відділом обслуговування Гаркавенко Ользі Леонідівні,  за  співпрацю,  вручив грамоту та подяку. 









6 липня 2017 р.

Це цікаво. Із фонду нашої бібліотеки.

"In crudo" ("Без прикрас" лат.) – назва серії творів українських письменників про людину без прикрас, на драматичних роздоріжжях життя і в екстремальних ситуаціях, що випробовують розум, волю і честь. Із багатьма їх авторами сучасний читач знайомиться вперше. У цій серії книги Василя Стефаника, Осипа Турянського, Михайла Могилянського, Володимира Гжицького, Михайла Івченка, Лесі Українки та інш.
Сьогодні пропонуємо вашій увазі:

Агатангел Кримський — один із найколоритніших українських прозаїків раннього модернізму. Його оповідання виповнені експериментальним пафосом, проникненням у внутрішній світ і темні закутки душі психічно розщеплених, невротичних і самоздивованих натур. 


















Антін Крушельницький сміливо порушував табуйовані теми, відтворюючи ранньомодерністське світовідчуття. Його оповідання насичені духовною атмосферою галицької інтелігенції на початку ХХ ст. і львівським колоритом. Розгортаючи події у внутрішньому світі персонажів, переважно жінок, він активно використовував психоаналіз, натуралістичну стилістику і прийоми «потоку свідомості». 


Проза Валер’яна Підмогильного природно вписується в контекст високого європейського літературного модернізму. Останній його твір «Повість без назви…» визнано найблискучішим у тогочасній українській літературі. Це — досконала за художньою формою, а за пафосом близька до сковородинівства самодискусія, в якій протистоять актуальні для того часу і людського майбутнього ідеї та принципи. 

4 липня 2017 р.

Вулиці нашого міста носять їх імена: Ярослав Мудрий.

В історії Київської Русі багато князів залишили помітний слід. Ярослав, прозваний Мудрим, серед них  по праву займає провідне місце. Він продовжив справу свого батька Володимира Великого, зібрав воєдино землі, які відпали  після смерті князя, відновив територію держави, зміцнив державний апарат, заклав основи судової системи, провів значні культурні перетворення. При ньому Київська Русь стала найбільшою державою Європи. Все це дає підставу стверджувати, що час правління Ярослава Мудрого (1019-1054) — це час найвищого розквіту Київської Русі. Ярослав був людиною, яка зуміла подолати власні проблеми. Не володіючи великою фізичною силою, характерною для багатьох князів того часу, він показав себе сміливим воїном і безстрашно вів війська в бою. Народившись в язичницькому середовищі, Ярослав став справжнім християнином. Відсунутий історією на задвірки, будучи лише четвертим сином Володимира, Ярослав зумів пробитися до великокнязівського столу і посідати його майже тридцять п’ять років. Протягом цього часу Давньоруська держава зберігала свою могутність і міжнародний авторитет.                                  
В сучасній Україні встановлено високу державну нагороду – Орден князя Ярослава Мудрого (1995), для нагородження громадян за видатні особисті заслуги перед українською державою в галузі державного будівництва, зміцнення міжнародного авторитету України, розвитку економіки, науки, освіти, культури, мистецтва, охорони здоров'я, за благодійну, гуманістичну та громадську діяльність.
Національною академією правових наук України та Національним університетом "Юридична академія України імені Ярослава Мудрого" заснована Премія імені Ярослава Мудрого (2001) – визнання видатних заслуг науковців-правознавців та практиків-юристів в розбудові правової демократичної держави України.
Портрет Ярослава Мудрого зображено на банкноті номіналом 2 гривні та на пам'ятній срібній монеті номіналом 10 гривень.

Розпорядженням Звенигородської міської ради №19 від 18.02.2016 ”Про перейменування вулиць та провулків м.Звенигородки" вулиця Паризької Комуни  перейменована на вулицю  Ярослава Мудрого.