29 березня 2018 р.

Мій Юхим Кримський.

Чашка запашного чаю зазвичай є приводом для щирої розмови. Особливо, коли тема розмови – зрозуміла, актуальна й об’єднує людей, близьких за духом, думками та життєвим покликанням. Саме такі люди і зібралися 28 березня у центральній районній бібліотеці ім.Ю.С.Кримського. І темою для зустрічі краєзнавців, письменників, поетів і просто небайдужих людей Звенигородщини стала 180 річниця від дня народження Юхима Степановича Кримського.  
       




Юхим Степанович Кримський — літератор, краєзнавець, педагог і видавець, автор підручників і методичних посібників з географії, арифметики, мови, брошур на етнографічно-побутові теми, краєзнавчих і бібліографічних праць. У 1882 році заснував у м.Звенигородка друкарню, де видавав власні твори. У 1899 відкрив бібліотеку для народу, в яку передав 2,5 тис. книг, а також альбоми репродукцій творів образотворчого мистецтва, періодику, географічні карти.
Про життя та справи Юхима Кримського і звичайно про його всесвітньо відомого сина академіка, сходознавця Агатангела Кримського говорилося на зустрічі. Присутні мали змогу познайомитися з маловідомими архівними документами, які представила завідуюча архівним сектором Звенигородської райдержадміністрації Ольга Рябова. 


Олена Наріжна, директор районного краєзнавчого музею ім.Т.Г.Шевченка, представила експонати основного фонду: машинопис І. О. Григоровича “Спогади про родину Кримських” та зачитала фрагменти листування музейних працівників з Миколою Кримським.


Секретар міськвиконкому Звенигородської міської ради Валерій Маренич поділився планами міської влади щодо впорядкування будинку та садиби родини Кримських.
Феофан Білецький, автор книги “Звенигородський дивак” розповів про задум та історію написання цієї книги.
Вадим  Мицик відкрив маловідомі сторінки життя Юхима Степановича та розповів про роботу над новою книгою про Ю.С.Кримського.


Надзвичайно цікавими були виступи і інших учасників заходу: Олекси Озірного, Василя Стрижиуса, Валерія Бурія, Михайла Солончука, Станіслава Лячинського, Сергія Ткаченка, Ангеліни Мицик, Алли Мартиненко  - кожен з них говорив про слід який залишив Ю.С.Кримський в історії нашого міста та про необхідність гідного вшанування пам’яті родини Кримських.






А ще для учасників заходу та для відвідувачів бібліотеки було представлено перегляд архівних документів із фондів архівного сектору Звенигородської райдержадміністрації та перегляд друкованих видань “Мій Юхим Кримський”.




"Думаю, що сьогоднішня зустріч стала показником  солідарності, коли зустрічаються однодумці і їм є про що поговорити. Адже живе спілкування дуже збагачує тих, хто приходить на подібні зустрічі. Ми говоримо однією мовою і виконуємо спільну справу – зберігаємо і популяризуємо культурну спадщину Звенигородщини.” – підсумувала зустріч методист центральної районної бібліотеки ім.Ю.С.Кримського Оксана Лещенко.


На згадку про зустріч кожен учасник заходу отримав ювілейний календар та сувеніри  від бібліотеки.

22 березня 2018 р.

Бібліотека запрошує!


Я б обрав життя, яке прожив.

 25 березня виповнюється 19 років з того часу, як за нез’ясованих обставин загинув український політик, дисидент та журналіст В’ячеслав Чорновіл, який став символом боротьби за незалежність України. 
За цей час ідеї Чорновола не знецінилися, а навпаки набули актуальності, вважає директор садиби-музею В.М.Чорновола В.В.Стрижиус. Про життя Героя України В’ячеслава Чорновола, про його ідеї і говорилося на зустрічі з старшокласниками Звенигородської ЗОШ №1, яку підготували і провели завідуюча відділом обслуговування  ЦРБ О.Л.Гаркавенко, шкільний бібліотекар Г.П.Петрушевець та В.В.Стрижиус, директор Вільховецької садиби-музею В.М.Чорновола.
Василь Васильович Стрижиус розповів учням про життєвий шлях та боротьбу В’ячеслава Чорновола , про те, чим він жив, у що вірив, адже попри складні обставини життя В’ячеслав Максимович не зрадив тому, що було для нього по-справжньому важливе. Він своїм прикладом показав, як не тільки словом, ще й ділом любити Україну. Стрижиус В.В. наголосив, що і сьогодні  читаючи статті Чорновола, його звернення до влади, українців, відчуваєш у кожному рядку боротьбу за істину, правду, можливість бути почутим. А чи почуємо ми його – залежить від нас. 
А ще на зустрічі звучали вірші Василя Васильовича присвячені родині В.М.Чорновола.




20 березня 2018 р.

Це цікаво. Із фонду нашої бібліотеки.

У фонді нашої бібліотеки є чимало нових видань. На всі смаки, адже у кожного  свої вподобання. Тим не менше, є автори, які стають улюбленцями читачів. Їх книги чекають і продовжують читати. Серед таких авторів і Макс Кідрук.
Макс Кідрук інженер - енергетик за освітою, а ще невтомний мандрівник і такий само невтомний письменник. Побував у понад 30 країнах. Незважаючи на молодий вік, Максим Кідрук – один із найвідоміших та найбільш впізнаваних письменників в Україні. Тиражі його книг постійно зростають, а критики говорять, що твори Кідрука стають все досконалішими стилістично та сюжетно.
Пише Макс Кідрук у різних жанрах. Це і тревелоги – жанр, з якого почався Кідрук-письменник. “Мексиканські хроніки”, “Подорож на Пуп Землі”, “Любов і піраньї”, “На Зеландію!” – книги, написані на основі мандрівок автора до віддалених, екзотичних і майже незвіданих для пересічного українця країн, як ото Перу, Чилі, Мексика, Нова Зеландія, Еквадор тощо.  І технотрилер - " Бот: Атакамська криза”, який отримав продовження  Бот: Гуаякільський парадокс»  та “Жорстоке небо”. І гостросюжетні романи: “Твердиня”, “Зазирни у мої сни”, “Не озирайся і мовчи”.  Пробує себе М.Кідрук і у публіцистиці — книга “Небратні” - це спроба проаналізувати понад 400-річну історію україно-російського протистояння та донести до європейського читача причини, що стали передумовами нинішньої ситуації в Україні, зокрема, війни на Сході країни. 
Запрошуємо  любителів якісної української літератури до нашої бібліотеки. 
Читайте! Рекомендуємо!

19 березня 2018 р.

Увага! Новинка.

Книжковий фонд Звенигородської централізованої бібліотечної системи поповнився книгою Вадима Мицика та Володимира Мовчана “Полковник Петро Дерещук: “Всю душу за волю України.” 
Ця книга  -  оповідь про боротьбу за самостійну Україну на терені історичної Уманщини у 1920-х роках, про отаманів, повстанців та настрої народу.  Познайомитися з цією книгою  зможуть  читачі не лише міста, а й району, адже книга надійде в  усі  бібліотеки нашої системи.

16 березня 2018 р.

Це ціваво. Із фонду нашої бібліотеки.

Книга черкаського журналіста Назарія Вівчарика “П’ятеро як один” вийшла в світ у тернопільському видавництві “Мандрівець” у 2017 році.
Автор характеризує книгу, як бойовик-містика. Це розповідь про п’ятьох друзів. Головний герой, Олексій, – один із них. Випадково він опиняється поруч із кожним своїм другом саме у той момент, коли на того чатує смертельна небезпека, і намагається його врятувати. Чи вдасться Олексієві протистояти фатуму та як відплатять йому за вірність товариші? 
Книга цінна тим, що в ній усі події відбуваються  в Черкасах, тож читач може зануритися в атмосферу цього міста. Як каже сам автор : “Мені  хотілося б, щоб читаючи мою книгу, люди дізнавались більше про Черкаси. Загалом, ця книга авторський вимисел, але, звичайно, я не міг писати, беручи з космосу, я опирався на власний досвід, думки, ідеї. У той же час не зображував себе. Але є персонажі, яких можна побачити в реальному житті."
Також в нинішній час тривог та небезпек книга дає надію на краще, адже герой книги, попри важкі життєві обставини таки знаходить в собі сили не впасти духом. 

15 березня 2018 р.

Вулиці нашого міста носять їх імена: Іван Богун.

Іван Богун  - активний учасник національно - визвольної війни українського народу під проводом Богдана Хмельницького. Прославився як талановитий полководець. Виступав проти Переяславської ради і не присягав московському цареві. Постійно перебував в опозиції до усіх спроб домовитися з ворогами. Виступав проти Гадяцького трактату підписаного з поляками гетьманом Іваном Виговським. Організатор багатьох народних повстань проти поневолювачів України. Був ув’язнений поляками і страчений (1664р.) під Новгород-Сіверським, де і похований.
Іван Богун – мудрий полководець, відважний козак та легендарна особистість, яка прикрашає своєю могутньою постаттю сторінки історії України. Його ім’я навіки залишилося в пам'яті нащадків, про що свідчать численні народні перекази та думи. Як говорилося сучасниками великого полковника в одній з дум: "А кобзарі грали, в струни дотикали та Богдана з Богуном піснями вихваляли!". І через століття він вселяє в нас беззаперечну любов до Батьківщини та надихає на подвиги.
Розпорядженням Звенигородської міської ради №19 від 18.02.2016 ”Про перейменування вулиць та провулків м.Звенигородки" провулок імені Боженка  перейменовано на провулок  імені Івана Богуна.

14 березня 2018 р.

Знаю! Дію! Захищаю!

2018 рік — рік реалізації правоосвітницького проекту Міністерства юстиції України “Я маю право”. Головним завданням цього проекту є підвищення рівня знань українців щодо своїх прав у різних сферах життя, правової свідомості громадян та їх спроможності захищати свої права. До реалізації цього проекту долучилися і працівники Звенигородської центральної районної бібліотеки ім.Ю.С.Кримського.
У приміщенні ЦРБ оформлений тематичний перегляд літератури, методичних рекомендацій та газетних статей на тему "Право від  людини та для людини."
13-14 березня бібліотекарі нашої бібліотеки спільно з юристами Звенигородського бюро правової допомоги Смілянського місцевого центру з надання БВПД провели ряд зустрічей з учнями ДНЗ “Центр підготовки та перепідготовки робітничих кадрів”. 
На одній із зустрічей розглядалася тема забезпечення гендерної рівності в Україні на законодавчому рівні. Учні  дізналися, що таке «гендер», «гендерні ролі», «гендерна політика» та яким чином держава захищає громадян від дискримінації та гендерної нерівності. 
 На іншій зустрічі розглядалася тема: “Запобігання домашньому насильству та боротьба з цим явищем”. Дітям розповіли, куди необхідно звертатись, якщо вони стали свідками насилля в іншій родині або ж самі потерпають від побиття вдома.
Учні активно спілкувалися з юристами та отримали відповіді на питання, що їх хвилювали, а також отримали брошури “Правові орієнтири для кожної дитини” та “Захищай свої права!”







12 березня 2018 р.

Увага! Новинка.

Книжковий фонд Звенигородської районної централізованої бібліотечної системи поповнився останніми випусками науково-популярного краєзнавчого  журналу “Спадщина”.


“Спадщина”  (2016 №1-2 (15-16))  - “Туристична Звенигородщина”
Журнал присвячений розвитку туризму на Звенигородщині.  
До випуску ввійшли переліки туристичних маршрутів, розроблених Звенигородським краєзнавчим музеєм ім.Т.Г.Шевченка, історико-культурних пам’яток Звенигородського району та музейних закладів на громадських засадах.  
А ще на сторінках цього часопису подана історія музейної справи на Звенигородщині та історія подвижницької діяльності краєзнавців району.







“Спадщина”  (2017 №1-2 (17-18))  - “Вільне козацтво Шевченкового краю”.
Випуск присвячений 100-річчю Української революції 1917-1921рр., і зокрема історії виникнення Вільного Козацтва на Звенигородщині.
Змістовні, цікаві статті до цього випуску підготували  Володимир Неумитий, методист районного методичного кабінету відділу освіти райдержадміністрації, Олег Голуб, курінний отаман громадської організації “Козачанський курінь Вільного козацтва”, Галина Остапенко, вчитель історії Звенигородської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів ім.Т.Г.Шевченка. 
В часописі подані: хронологія подій та карта Звенигородського повстання 03-13.06.1918 року, яку підготував  Володимир Неумитий, методист районного методичного кабінету відділу освіти райдержадміністрації, та анотований бібліографічний покажчик-путівник літератури “Козацтва вільного коші і сотні Шевченків край до боротьби зібрав” підготовлений Раїсою Лячинською.
Чергові випуски “Спадщини” будуть цікаві вчителям, учням, студентам, краєзнавцям, усім любителям історії рідного краю.

6 березня 2018 р.

Весняні поради для городників та садівників.

Весна — гаряча пора для всіх любителів вирощувати  овочі, фрукти, ягоди, плодові дерева і, звичайно ж, прекрасні запашні квіти. І хоч за вікном ще лежить сніг, однак вже зовсім скоро сад і город оговтаються від важких морозних і сніжних буднів і задихають на повні груди. І прийде час взятися за весняні роботи в саду і на городі.  Але одного бажання займатися садівництвом і городництвом мало, необхідно знати, як підготувати грунт до посадки, коли і як висаджувати рослини, як за ними потім доглядати та інше. Щоб вчасно і за всіма правилами впоратися з весняними роботами в саду і на городі пропонуємо вашій увазі книжковий перегляд “Сад.Город.Квітник. 1000+1 порада”. Саме тут ви знайдете безліч корисної інформації, яка буде цікава не тільки садівникам і городникам, але і звичайним відвідувачам бібліотеки, яким просто цікаво почитати про фрукти, овочі, плодові дерева, лікарські рослини, про вирощування усього цього на присадибній ділянці.


І, звичайно, вже традиційна акція від бібліотеки “Отримай безкоштовно насіння овочів, квітів та пряних трав”.





Весняні роботи на городі і в садку досить важкі, але якщо їх правильно спланувати то вони можуть стати  приємними і корисними. Поставитися до них потрібно дуже серйозно, саме від цього буде залежати ваш урожай.