25 лютого 2021 р.

"Берегині" читають Лесю Українку.

 Сьогодні в Звенигородській публічній бібліотеці ім.Ю.С.Кримського відбулося чергове засідання клубу “Берегиня”, присвячене 150-річчю від дня народження Лесі Українки, яку ще називають геніальною дочкою українського народу, красою і гордістю нації, духовним вождем української інтелігенції. Працівники бібліотеки підготували мистецьку годину “Якою була Леся насправді” та познайомили присутніх з цікавими фактами біографії поетеси. Голова міської ветеранської організації Алла Мартиненко читала поезію Лесі Українки. Потім було тепле спілкування за запашним чаєм.


З Днем народження, Лесю!

Сьогодні виповнюється 150 років від дня народження Лесі Українки - української поетеси, драматурга і громадської діячки, класика української літератури. Це без перебільшення одна з найвизначніших постатей в історії української літератури. По собі вона залишила великий літературний доробок - вражаючі поетичні поеми, прозові твори, вірші, публіцистичні статті, а також неперевершені переклади світової класики.

24 лютого 2021 р.

Флешмоб до 150-річчя від дня народження Лесі Українки. #ЧитаюЛесюУкраїнку #Українка150


Вірш читає директор Звенигородського краєзнавчого музею Олена Наріжна.

Вірш читає учениця 7 класу Звенигородської спеціалізованої школи №1 Анастасія Бондаренко.

 

Вірш читає учениця 7 класу Звенигородської спеціалізованої школи №1 Софія Латко.

Вірш читає учениця 7 класу Звенигородської спеціалізованої школи №1 Мілена Дащенко.


Вірш читає голова Звенигородської міської ветеранської організації Алла Мартиненко.

Стів Джобс: геній і борець.

Сьогодні минає 65 років від дня народження Стіва Джобса (1955-2011), американського інженера і бізнесмена, засновника компанії Apple. Практично всі патенти Apple так чи інакше пов’язані з іменем Стіва Джобса. За 56 років свого життя він зробив для комп’ютерної сфери та сфери мобільних технологій більше, ніж можна собі уявити. Окрім цього, Стів Джобс був засновником та керівником студії Pixar, а у 2006-му році став членом ради директорів компанії The Walt Disney Company. «Америка втратила одного з найбільших інноваторів, котрий був утіленням американського духу і винахідливості», - таку оцінку діяльності Стіва Джобса дав президент Сполучених Штатів Америки Барак Обама. Пропонуємо вашій увазі книгу з серії мотивувальних біографій найуспішніших людей: Марія Сердюк. Стів Джобс. Історія життя Стіва Джобса буде корисною для кожного члена сім’ї. Книжка захопить і дорослого, і дитину. Її цікаво читати разом чи самостійно, це чудовий спосіб проводити дозвілля. У кінці кожного розділу є питання-завдання, котрі не лише допоможуть запам’ятати корисну інформацію, а й підштовхнуть на роздуми, що насамперед потрібно робити, щоб бути першим. Саме приклад Джобса доводить: людина, котра мислить не так як усі, котра уникає шаблонів у вирішенні задач на шляху до мети, здатна вплинути на світ, змінити його на краще та досягнути величних успіхів. 

23 лютого 2021 р.

Дякуємо за співпрацю!

 Учні Звенигородської спеціалізованої школи I-III ступенів імені Тараса Шевченка - учасники обласного  конкурсу  “Молодь Че на Симоненківській орбіті” присвяченого  85-річчю від дня народження В. А. Симоненка.                                                                                                            Дякуємо за участь. Надіємось на подальшу співпрацю!

Поетичні рядки.


Когда цветет никотиана
И точно светит из тумана,
Как будто падшая звезда,
Вся бледная от тайной страсти,
Все вкруг становится тогда
Покорно непонятной власти.
И если вы тогда вдвоем
И возле вас сияют очи, –
Горя таинственным огнем,
Как отраженье звездной ночи,
И голос милый вам звучит,
Как будто в тишине журчит
Струя волшебного фонтана,
Бегите прочь от этих чар,
Они зажгут в душе пожар,
Когда цветет никотиана.
Когда цветет никотиана,
Все, все тогда полно обмана,
Опасна ночи тишина,
Как то затишье роковое,
Когда коварная волна
Хранит молчанье гробовое.
Вот-вот нахлынет звуков рой
И встрепенется мысль, как птица,
И вспыхнет в темноте порой
Воспоминания зарница,
Как будто неизвестный друг
Страницы развернет вам вдруг
Давно забытого романа, –
О, если дорог вам покой,
Не прикасайтесь к ним рукой,
Когда цветет никотиана.

До 150-річчя від дня народження Лесі Українки.

Якою була Леся Українка?

25 лютого виповнюється 150 років від дня народження Лесі Українці. Якою була насправді Леся? Як жила? Кого кохала? Про це ви дізнаєтеся з нашого відео.

 

22 лютого 2021 р.

Згадаймо сьогодні Олену Телігу.

Мужність, честь, гідність — людські чесноти, які так багатогранно і неодноразово возвеличені переважно на прикладах із життя чоловіків. Та в українській історії є жінки, які своїм подвигом змогли піднести власний дух і закарбуватися в народній пам'яті. І серед цього пантеону зайняла своє місце 💛💙Олена Теліга — українська поетеса, член Організації Український Націоналістів.

День пам'яті Олени Теліги.

Сьогодні День пам’яті Олени Теліги (1906-1942), української поетеси, громадської та політичної діячки. Її коротке життя було схоже на спалах: «Шалена любов до життя і шалена погорда до смерті. Чи може бути більш прекрасне і глибоке з’єднання?» Так писала і так діяла Олена Теліга – поет, літературознавець, громадський і політичний діяч, поза сумнівом, одна з найпомітніших постатей українського зарубіжжя. Вона увійшла в життя «як в безжурний танок», а вийшла з нього як мужній воїн. Народжена під Москвою, вона жила в Чехії, в Польщі, але мріяла і думала, передусім, про Україну. Загинула вона теж в Україні – в окупованому нацистами Києві. На неї, як на українську патріотку, полювало гестапо. Її схопили в приміщенні Спілки письменників, яку Олена Теліга очолювала під час німецької окупації, ув’язнили. В камері, де вона перебувала перед розстрілом, знайшли напис, зроблений її рукою: "Тут сиділа і звідти йде на розстріл Олена Теліга". Зверху було викарбувано стилізований під меч тризуб. Розстріляли Олену Телігу в Бабиному яру.  Кажуть, що один з катів після смерті О.Теліги казав, що не бачив мужчини, щоб так героїчно вмирав, як ця гарна жінка. 

21 лютого 2021 р.

З Міжнародним днем жіночого щастя!

 21 лютого відзначається Міжнародний день жіночого щастя. В цей день бажаємо  усім жінкам, дочкам, матерям, подругам щастя та нагадуємо про те, що вони його варті. А ще рекомендуємо книгу для читання - "Дамське щастя" Еміля Золя. Серед романів Еміля Золя "Дамське щастя" займає особливе місце. Він, як і інші твори Золя, написаний в стилі натуралізму і рясніє докладними описами і найдрібнішими деталями, однак відрізняється від інших загальною тональністю і атмосферою. Напевно, це самий світлий роман Еміля Золя.  Він розповідає про зародження і розвиток першого універсального паризького магазину "Дамська щастя". У книзі добре описаний  дамський колектив і його ставлення до недосвідченого головній героїні. Все описано настільки достовірно і життєво, що практично все в цих взаєминах актуально і донині. Є в романі і любовна лінія. Пише автор легко, розвиток сюжету і детальні описи захоплюють і тримають в напрузі. Тут є місце романтиці, буденності і навіть цинізму. Що в підсумку переможе можна дізнатися, дочитавши роман до кінця. І якщо ви ще не знайомі з творчістю Еміля Золя, то почати читання найкраще саме з цього роману.

Поетичні рядки.

 "Спитай себе, дитино, хто ти є,
І в серці обізветься рідна мова; 
І в голосі яснім ім’я твоє 
Просяє, наче зірка світанкова. 
З родинного гнізда, немов пташа, 
Ти полетиш, де світу далечизна, 
Та в рідній мові буде вся душа 
І вся твоя дорога, вся Вітчизна. 
У просторах, яким немає меж, 
Не згубишся, як на вітрах полова. 
Моря перелетиш і не впадеш, 
Допоки буде в серці рідна мова”. 
Дмитро ПАВЛИЧКО

Міжнародний день рідної мови.

 21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято було започатковано у листопаді 1999 року на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі. Про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» – звучало у заголовку документа. Міжнародне свято рідної мови мало послугувати захисту мови як культурної спадщини кожної окремої національності, кожної народності на нашій планеті. В Україні це свято відзначають з 2002 року, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України було видане розпорядження “Про відзначення Міжнародного дня рідної мови”.





"Дюма української літератури"


 21 лютого минає 100 років від дня народження Володимира Малика, який увійшов в літературу як автор пригодницьких та історичних творів. Повісті та романи одного з кращих письменників України, зачитувало до дірок не одне покоління українців. Завдяки його творчості в уяві сучасників постають події тисячолітньої давнини та історія мужніх українців, які воювали за свободу своєї землі, і  не лише Україна, а й увесь світ не перестає захоплюватися непереможним духом українських героїв, мужністю та відвагою видатних людей, що віддавали життя за свободу рідної України. Більшість творів неодноразово перевидавалися і були перекладені багатьма мовами світу.  На думку дослідників творчості письменника, ніхто до нього, не зміг так захопливо й водночас достовірно передати героїчне минуле нашої країни, яке сповнене неймовірними драматичними колізіями, таємницями та пригодами. Твори Володимира Малика часто порівнюють з кращими романами Жюль Верна та Олександра Дюма. А деякі з них, на думку літературознавців, навіть перевершили їх. Всіх, хто цікавиться творчістю Володимира Малика, запрошуємо до нашої бібліотеки. Нам є що вам запропонувати.

18 лютого 2021 р.

До Дня пам'яті Героїв Небесної Сотні.

20 лютого Україна відзначає День пам’яті Героїв Небесної Сотні - людей, які повстали проти несправедливості на захист ідеалів демократії, громадянських прав і свобод, європейського майбутнього нашої країни. Вони були звичайними людьми - науковцями, програмістами, митцями, студентами, вчителями, підприємцями... І всі вони віддали найдорожче - життя, аби ми могли жити у новій, вільній та демократичній державі”. 105 Героям Небесної Сотні посмертно присвоєно звання Герой України, а троє іноземців - громадянин Білорусі Михайло Жизневський, Грузії – Зураб Хурція і Давид Кіпіані, посмертно нагороджені орденами Героїв Небесної Сотні. Україна заплатила надто високу ціну за звільнення від диктатури і свій цивілізаційний вибір – бути частиною Європи.



Тиха акція “Ангели памʼяті”.

Звенигородська публічна бібліотека ім.Ю.С.Кримського  приєднується до Всесвітньої акції “Ангели пам’яті”. Тиха акція “Ангели пам‘яті”, ініційована мистецькою агенцією ТериторіяА і  заслуженою артисткою України Анжелікою Рудницькою, у пам‘ять про розстріл Героїв Небесної Сотні 18-20 лютого 2014 року на вулиці Інститутській у Києві. Нині вулиця Інститутська носить назву Алея Героїв Небесної Сотні. Ми маємо шанувати загиблих Героїв, не забувати про їхній подвиг і маємо разом відчувати підтримку одне одного. У такі дні всі, хто любить Україну, мають бути разом. Майстер-клас по виготовленню паперових ангелів відбувся сьогодні, 18 лютого, в приміщенні публічної бібліотеки ім.Ю.С.Кримського за участю працівників бібліотеки та учнів ЗОШ №1.



17 лютого 2021 р.

Коти також заслуговують на свято.)

 

Не секрет, що коти та книжки — досить популярний тандем. Навіть у найстаріших бібліотеках світу завжди мешкали коти. Звичайно, їхня присутність мала суто практичне значення, адже пухнасті мисливці захищали літературні скарби від мишей і щурів, втім, не виключено, що коли робота була виконана, а свідки відсутні, котиська і собі бралися до читання. Серед письменників, що не уявляли свого життя без муркітливих компаньойнів були Марк Твен, Едґар По, Ернест Гемінґвей, Террі Прачет і Вільям Берроуз. Нині цей перелік можна продовжувати безкінечно, а можна зробити ще ліпше — прочитати кілька захопливих книжок, де фігурують вусаті і хвостаті красені. Пропонуємо вашій увазі серію книг “Коти-вояки”. Це  — одна з найвідоміших і найрозлогіших (40 книжок) літературних серій про котів і фентезійних серій про тварин. Своїм успіхом вона зокрема завдячує тим, що створюється цілою низкою авторів під спільним псевдонімом Ерін Гантер.Всупереч тому, що вся “котяча” серія вже давно неймовірно популярна у світі, перші книжки з неї з’явилися українською лише недавно, але перекладаються і видаються вони досить швидко, тож можна сміливо починати занурення у світ котів-вояків. Цікавинкою українського перекладу є ще й те, що для різноманітної номенклатури у побуті котячих кланів була використана термінологія Національної скаутської організації України “Пласт”.

Міжнародний день прояву спонтанної доброти.

 Якщо вам потрібен привід зробити добру справу, ось він – Міжнародний день прояву спонтанної доброти, який відзначається 17 лютого. А ми підібрали для вас книги, які точно надихнуть долучитись до благодійників і зробити світ трошечки добрішим. 

Фредрік Бакман. Чоловік на ім’я Уве.

Шведського письменника часто називають автором, який пише найдобріші книги. І не перебільшують. Всі його твори – про важливість добрих справ, любов, підтримку та віру у краще. 








Джоан Гаррис. Шоколад.

Джоанн Гаррис вважає за краще говорити про добро і зло просто і без повчальності. В її романі щирість і “побутове чаклунство” Віан Роше протистоять лицемірству і побожності священика Рейно та його фанатичних парафіян.








Гарпер Лі.  Вбити пересмішника.

Історія маленького сонного містечка на півдні Америки, розказана маленькою дівчинкою. Історія її брата Джима, друга Ділла і її батька - чесного, принципового адвоката Аттікуса Фінча, одного з останніх і кращих представників старої "південної аристократії". Історія судового процесу у справі чорношкірого хлопця, звинуваченого в насильстві над білою дівчиною. Але перш за все - історія переломною епохи, коли ксенофобія, расизм, нетерпимість  властиві американському півдню, поступово відходять у минуле. "Вітер змін" тільки-тільки повіяв над Америкою. Що він принесе? ..





Фенні Флегг.  Смажені зелені помідори в кафе “Зупинка”

"Смажені зелені помідори" - це класика американської і світової літератури.  Прислухайтеся до звуків, що пробивається через обкладинку цієї книги  і ви дізнаєтеся про історію одного маленького американського містечка, в якому, як і всюди в світі, переплелися любов і біль, страхи і надії, дружба і ненависть. Історія  розказана з такою щирістю, що запам'ятається на довгі роки, і роман Фенні Флегг стане однією з найулюбленіших книжок - як став він для дуже багатьох у всьому світі. 






Анна Гавальда.  35 кіло надії.

Тринадцятирічний Грегуар добре пам'ятає, як його перша вчителька говорила про нього: "Голова як решето, золоті руки і величезне серце ..." Так він і живе з дня на день: обожнює свого діда, любить виготовляти вироби і ненавидить школу, куди його кожен день женуть батьки. Одного разу, дізнавшись про те, що на світі є ліцей, де хлопчики весь час щось майструють, він пише  зворушливого листа з проханням дозволити йому там вчитися, вкладає в конверт креслення свого першого винаходу - машинки для чистки бананів - і ... схвильовано чекає. Може бути, і справді позначки - не найголовніше і набагато важливіше знати, чого ти хочеш від життя?




Деніел Кіз.  Квіти для Елджернона.

Чарлі Гордон — розумово відсталий, але у нього є друзі, робота, захоплення і непереборне бажання вчитися. Він погоджується взяти участь у небезпечному науковому експерименті, який може зробити його найрозумнішим...Яку ціну маємо ми платити за свої бажання? Чи варті вони того?Пронизлива історія, яка нікого не залишить байдужим! Мабуть, один з найлюдяніших творів у світової літературі.

16 лютого 2021 р.

Як стати щасливим?

 А ви знали, що сьогодні День щасливого сімейного життя. І саме сьогодні ми хочемо розповісти вам про книги, які познайомлять  з секретами найщасливішої країни у світі і допоможуть віднайти найпривабливіший спосіб щасливого життя — хюґе. Всі навколо тільки в говорять, що про хюґе. Особливо в холодні пори року, коли на п’ятки наступає холод, темінь і хандра. Але данці так живуть мало не цілий рік і вважаються найщасливішою нацією. То в чому ж секрет життя в стилі хюґе? 

Данію часто називають країною, де живуть найщасливіші люди у світі. І все це завдяки хюґе. Особлива життєва філософія, що допомагає створити атмосферу спокою, тепла й гармонії та вчить радіти життю, навіть коли за вікном жахлива погода, день неймовірно короткий, а на роботі нескінченний потік завдань. Як тільки не тлумачили хюґе: від «мистецтва створення затишку», «душевності», «насолоди від речей, що заспокоюють» до «какао під запалені свічки». Та хто може стати кращим провідником у всьому, що пов’язане з хюґе, ніж Мік Вікінґ? Мік — засновник і керівник Дослідницького інституту щастя в Копенгагені, що роками досліджує данське життя. У чому ж секрет цього магічного інгредієнта, який робить данців найщасливішою нацією в світі? Як пов’язані хюґе і щастя? Пояснити суть особливого життєвого тренду безтурботних данців — завдання, що під силу лише Міку Вікінґу…

Легка й дотепна історія про переїзд успішної лондонської кар’єристки в данську провінцію, а ще про секрети найщасливішої країни світу й пошуки хюґе — комфортного й безтурботного життя. Гелен Расселл відверто пише про плюси й мінуси країни, досліджуючи найдрібніші нюанси: освіта і виховання дітей, баланс між роботою та дозвіллям, лібералізм поглядів і сексизм, дизайн оселі, смачнючі булочки й навіть правила підіймання прапора. Ця історія надихає на те, щоб скористатися з чужого успішного досвіду та змінити на краще світ і себе.

15 лютого 2021 р.

Це цікаво.

А ви знали, що сьогодні День зав’язування вузликів на щастя. Традиція зав’язувати вузлики на щастя з’явилась ще у давні часів, коли наші предки використовували ритуали зав'язування вузлів для впливу на сили стихій. Вузли часто використовуються в любовній магії, а також при створенні оберегів для будинку, для захисту від лихого ока і здобуття матеріальних благ. Особливий вид вузлів, відомий як "вузлики щастя" слугував в якості амулету, що приносив вдачу, захищав від злих сил, сприяв подоланню перешкод.  Вузлики можна зав’язати самостійно, але потрібно зосередитись і відчути що  ти готовий вкласти у свій вузол щастя максимум позитивних емоцій, любові і добра. Тож в’яжіть вузлики  щастя, читайте книги про щастя і будьте щасливими.

День вшанування учасників бойових дій на території інших держав.

 Сьогодні в Україні День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Ця дата вибрана не випадково: 15 лютого 1989 року завершилась радянська військова інтервенція в Афганістані. Через горнило тієї війни пройшли 160 тисяч українців, 12 тисяч з них отримали поранення, контузії, були скалічені, а 3360 – не повернулися до своїх домівок. Окрім афганської, за часів СРСР, українські військові брали участь і в інших локальних війнах і збройних конфліктах на території 16 іноземних держав - вони виконували “інтернаціональний” обов’язок у Чилі, Іспанії, Єгипті, В’єтнамі, Ефіопії, Сирії, Анголі, Мозамбіку на острові Куба та в інших “гарячих” точках. Після здобуття Україною незалежності наші військові фахівці стали учасниками миротворчих місій під егідою ООН, НАТО та інших міжнародних організацій. За даними Міністерства оборони України, з 1992 року понад 44 тисячі військовослужбовців ЗСУ взяли участь у 27 міжнародних операціях та місіях у різних регіонах планети. Від самого початку війни на сході України тисячі ветеранів, насамперед “афганців”, виступили на захист рідної землі. Нині вони проходять службу у складі Збройних сил, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, СБУ та інших силових підрозділах.                                                                                                              Працівники публічної бібліотекиім.Ю.С.Кримського організували  книжково-ілюстративну виставку “Українці-нація героїв”, яка експонується на абонементі нашої бібліотеки. До уваги відвідувачів бібліотеки представлені книги про війну в Афганістані, фотографії учасників бойових дій – наших земляків, статті із місцевих газет, художні твори в яких відображено мужність і героїзм наших бійців.

Дякуємо Феофану Білецькому!

Колектив публічної бібліотеки ім.Ю.С.Кримського  щиро дякує багаторічному другу, постійному читачеві, відомому краєзнавцю і письменнику Феофану Феофановичу Білецькому  за подаровану книгу “Провина академіка Кримського”. Це роман-трилогія про визначного українського вченого, письменника, сходознавця, історика української мови, одного з засновників Академії наук України, академіка Агатангела Юхимовича Кримського, дитячі роки якого минули в в нашому місті.  Книга відкриваються невідомі досі сторінки особистого життя великого патріота України та життя родини Кримських. Книга про Агатангела Кримського актуальна сьогодні як ніколи, адже в цьому році відзначається 150-річчя від дня народження цієї надзвичайної людина та  унікального ученого і в планах бібліотеки ряд заходів присвячених А.Кримському, до яких тепер добавиться і презентація цієї  книги. Ще раз дякуємо шановному Феофану Феофановичу  за внесок у формування краєзнавчого фонду нашої бібліотеки та щиро бажаємо  нових досліджень та творчого натхнення.

Дякуємо за подаровані книги.

Книги, подаровані читачами, мають особливе значення для бібліотеки. Саме тому ми вдячні всім, хто  відгукнувся на акцію “Подаруй бібліотеці книгу”. Ми впевнені, що подаровані книги стануть важливою частинкою фонду нашої бібліотеки і обов’язково знайдуть свого читача. Акція не закінчилася, вона  продовжується.  І можливо, подарована саме Вами книга стане комусь у пригоді, спонукає замислитись, дасть пораду, а може просто стане гарним співрозмовником.  Дякуємо🙏💙💛 і чекаємо на нові книги📕📗📚 !)

11 лютого 2021 р.

День чарівних казок на ніч.

А ви знаєте, що сьогодні день чарівних казок на ніч? Вечірнє читання є одним з найважливіших моментів у спілкуванні батьків та дітей, адже воно дарує можливість ненадовго перенестися у чарівний світ чудес та дозволяє змалечку прищепити дитині смак до літератури. Читати казку дитині перед сном - хороша традиція. Дорослі вважають, що таким чином дитина заспокоюється і швидше засинає. Однак вчені знайшли ще одну користь казок на ніч: казкові історії перед сном розвивають у дітей здатність до навчання і області мозку, пов'язані з мовленням. Так що читайте дітям казки на ніч, це буде ваш вагомий внесок у розвиток їхнього інтелекту. “Якщо ви хочете, щоб ваші діти були розумними, читайте їм казки. Якщо ви хочете, щоб вони стали ще розумнішими, то читайте їм більше казок”. Альберт Ейнштейн. 

Міжнародний день жінок та дівчат у науці.

11 лютого у світі відзначають Міжнародний день жінок в науці. Це нове свято – як зазначено в резолюції 70-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН від 22 грудня 2015 року,  засноване "для того, щоб досягти повного і рівного доступу жінок і дівчаток до науки, а також забезпечити гендерну рівність і розширення прав і можливостей жінок і дівчат". На портретах "видатних науковців" у шкільних чи університетських кабінетах ми бачимо переважно чоловіків. Історія жінок-науковців – це не просто історія досягнень. Це історія спротиву та боротьби, історія, що існує "незважаючи на". За даними Інституту статистики ЮНЕСКО, лише 28% науковців у світі – жінки.  Україна займає 12 місце за кількістю жінок-вчених в рейтингу серед 41 країни світу. В Україні серед науковців – 45% жінок. Щоб привернути увагу до ролі жінки в науці графічна дизайнерка Софія Желізна створила серію тематичних плакатів. 









10 лютого 2021 р.

День Домовика

А ви знали, що сьогодні день Домовика. В інтернеті можна знайти різні дати святкування дня  Домовика, ми ж зупинилися саме на сьогоднішній, тобто 10 лютого. Домовика ще називають - домовий, хазяїн, дедо, дідусь — це персонаж міфології слов'ян, домашній дух і покровитель дому, “хатнє” божество, яке має вплив на добробут сім’ї, бо він господар дому, бог хатнього вогню і печі, охоронець не тільки будинку, а й усіх, хто живе у ньому. Домовик невидимий, але інколи (переважно вночі) показується, попереджаючи про нещастя або, навпаки, — про велику радість. Коли в домі негаразд, може спересердя спалити хату. Не дозволяє вночі працювати, часом, коли в домі немає ладу, іде з хати геть. 
Про Домовиків написано безліч книг. Більше дізнатися про нього, про ставлення українців до цього хатнього духу вам допоможуть книги з фонду нашої бібліотеки.