31 травня 2021 р.

Поетичні рядки.

 І світ якийсь ні в тих, ні в сих... 
Як у маленькому Парижі - 
Це місто вуличних музИк
Живе від мУзики до тиші...
Така висока висота,
Що аж маліє сірий побут, 
І Бог стоїть серед октав, 
Прийнявши знов людську подобу... 
Цей дощ з Чумацького Ковша, 
Ці пелюсткИ, як ноти з бруку, 
Чиясь заплакана душа 
Веде тебе кудись за руку... 
Час дефілює, наче франт, 
Футляр, відкритий під банкноти, 
Стоїть мандрівний музикант
У місті, що ні за, ні проти...
Богдан Томенчук

"Я йшла слідом за історією по головних її точках". Світлана Алексієвич

Сьогодні день народження Світлани Алексієвич (1948), білоруської письменниці, журналістки, Лауреата Нобелівської премії з літератури 2015 року. Народилась С.Алексієвич в Івано-Франківську в родині військових. Батько – білорус, мати – українка. Згодом сім’я переїхала до Білорусі. Після закінчення університету в Мінську Світлана Алексієвич працювала педагогом, журналістом.  Алексієвич називають «блискучим майстром художньо-документальної прози».  Вона є автором книг в жанрі документальної прози, таких як  "Цинкові хлопчики", "У війни не жіноче обличчя", "Чорнобильська молитва" та інш. Книги Світлани Алексієвич видавались у Росії, Україні, США, Німеччині, Великій Британії, Японії, Швеції, Франції, Китаї, В'єтнамі, Болгарії, Індії та інших країнах. А ще вона є автором сценаріїв 21 документального фільму та трьох театральних п'єс. Вистави за її книгами ставили у Франції, Німеччині, Болгарії.

27 травня 2021 р.

Дешілл Гемметт - засновник жанру "чорний детектив" .

27 травня 1864 року народився Дешілл Гемметт (Хемметт), американський письменник, один із засновників жанру "чорного детективу", сценарист та політичний активіст. Одним із героїв його детективних романів та оповідань виступає безіменний слідчий, відомий як Континентал Оп (співробітник вигаданого детективного агентства "Континентал"). Дешилл Гемметт притримувався лівих переконань, можливо, був членом Комуністичної партії США і в останні десятиліття свого життя, в епоху маккартизму, зазнав переслідувань. Творчість Геммета мала значний вплив на розвиток детективного жанру. Всі його романи екранізовано, він сам писав сценарії до деяких із них. Газета "Нью-Йорк Таймс" назвала Гемметта "деканом крутої школи детективного жанру". Журнал "Тайм" включив роман Гемметта "Червоні жнива" до сотні найкращих літературних творів, написаних між 1923 та 2005.

А ви знали?

А ви знали, що 27 травня 1926 року у місті Ганнібал (шт. Міссурі) з'явився пам'ятник Тому Сойеру і Гекльберрі Фінну (скульптор Фредерік Хиббард).
Марк Твен, автор повістей про пригоди Тома Сойєра і Гекльберрі Фінна, провів своє дитинство в Америці, в невеликому містечку Ганнібал на річці Міссісіпі. Саме там і вирішено було спорудити пам'ятник героям його творів - Тому і Геку. Двоє хлопчаків в подертій штанях відправляються на пошуки чергової пригоди. Хлопці зображені такими, якими їх уявляє більшість читачів. А Гек ще і тримає за хвіст перекинуту через плече дохлу кішку. Тут же, неподалік, знаходиться і Будинок-музей письменника, який місцеві жителі часто називають "Будинком Тома Сойєра". Навпаки знаходиться і "Будиночок Беккі Течер", подружки Тома. Як відомо, письменники частіше за все не придумують книгу, а проектують на неї реальні життєві події, тому у багатьох персонажів книг є свої прототипи. Зрозуміло, прототипи є і у наших героїв: Том Сойєр - це, звичайно ж, сам Марк Твен, тітка Поллі - його матінка, Беккі Тетчер - сусідка письменника Лора Хоукінс. (Хоукінси жили прямо навпроти будинку Клеменсів (таке справжнє прізвище Марка Твена) в великому двоповерховому будинку. В даний час цей будинок стоїть там же на Хілл-стріт). Є реальний прототип і у Гекльберрі Фінна. Ну і, зрозуміло, поруч з будинком Клеменсов досі стоїть легендарний паркан, який хитрун Том дозволяв пофарбувати своїм друзям.

"Все, що я мав написати - написав". Роман Іваничук.

27 травня народився Роман Іваничук (1929-2016), український письменник, патріарх української історичної романістики, знаний громадський діяч. За понад 60 років творчої діяльності Роман Іваничук написав 20 історичних романів ("Мальви", "Вода з каменю", "Журавлиний крик", "Манускрипт з вулиці Руської", "Четвертий вимір"), якими намагався заповнити білі плями в нашій історії. Ці 20 романів охоплюють величезний часовий відтинок – від часів Київської Русі до Майдану.  якщо об'єднати усі романи Романа Іваничука в один цикл, то вийде один великий роман про історію України, в який автор вклав свою душу. Його літературний дебют відбувся 1954 року, а свій останній роман – "Торговиця", присвячений рідній Коломиї, він видав у 2012 році. Чимало знайдеться тих, хто саме після прочитання якогось із романів Іваничука починав серйозно цікавився українською історією. Запрошуємо усіх, хто цікавиться історією України до нашої бібліотеки познайомитися чи перечитати твори Романа Іваничука.

26 травня 2021 р.

Поетичні рядки.

І, кинувши на небо власну тінь,
Я встав з колін і небо взяв за зорі...
Микола Вінграновський
художник Олег Шупляк


Микола Вінграновський.

Сьогодні День пам’яті Миколи Вінграновського (1936–2004), українського письменника, сценариста, кінорежисера і кіноактора. Лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, премії Володимира Вернадського і премії Фундації Антоновичів (США). Ще студентом зіграв головну роль у художньому фільмі "Повість полум’яних літ" (автор фільму –Довженко, режисер – Юлія Солнцева). Дебютував віршами у журналі «Дніпро» (1957). Але справжній розголос принесла Вінграновському добірка поезій у "Літературній газеті" у квітні 1961 року. Перша авторська збірка "Атомні прелюди" з’явилася 1962 року.  Автор збірок: "Київ", "Сто поезій", "На срібнім березі" та ін; фільмів – "Берег надії", "Тихі береги", "Слово про Андрія Малишка", "Довженко. Щоденник. 1941-1945", "Гетьман Сагайдачний". Писав він і для дітей. Як режисер поставив на Київській кіностудії художні фільми "Ескадра повертає на захід", "Берег надії", "Дума про Британку" (за трагедією Юрія Яновського), "Климко" (за повістями Григора Тютюнниа), документальні фільми. Автор кіносценаріїв; написав спогади про Олександра Довженка ("Рік з Довженком"). Цього митця називають першим з-поміж рівних у плеяді шістдесятників, хоча сам він себе не зараховував до цього покоління. Письменник стверджував: "Українське поетичне кіно – це така сама вигадка, як вигадка й про нас, що ми – шістдесятники. Немає шістдесятників, сім десятників - є таланти, зрілі, освічені люди, яких не можна загнати в перелік". 

Книги про Донецький аеропорт.

Цього дня у 2014 році розпочались бої між українськими військовими та російськими терористичними угрупованнями за міжнародний Донецький аеропорт – важливий стратегічний об’єкт та комунікаційний центр східної України. Бої за Донецький аеропорт тривали 242 дні – з 26 травня 2014 року по 21 січня 2015-го, поки аеропорт не був повністю знищений російською армійською артилерією. Донецький аеропорт став своєрідним символом нескореності, зразком найвищого героїзму українських військових. Аеропорт називали "українськими Фермопілами", а мужніх захисників летовища супротивник назвав "кіборгами".
Пропонуємо вашій увазі книги, які не залишать нікого байдужим, адже вони про  життя і смерть, про відчайдушність і страх, про любов і дружбу, про те – що і чому захищали у терміналах ДАПу українські бійці.

25 травня 2021 р.

Книги про зниклих дітей.

Зникнення людини - це завжди трагічна історія. Але немає нічого страшнішого історії про зниклу дитину! Для вираження солідарності зі зниклими дітьми та їхніми родинами, для підтримки їх у цій трагічній ситуації, європейським співтовариством був створений Міжнародний день зниклих безвісті дітей. Він відзначається щорічно з 2002 року за підтримки Європейської федерації з розшуку зниклих і опинилися жертвами сексуальної експлуатації дітей - 25 травня. 
Пропонуємо вашій увазі підбірку книг, головні герої яких шукають викрадених і зниклих дітей, своїх і чужих. Це гостросюжетні, драматичні і захоплюючі книги!

24 травня 2021 р.

Поетичні рядки.

 

-    Звідки дощ іде?
-    Із неба!
-    Де іде той дощ?
-    Де треба.
-    Без дороги ходить скрізь — 
через поле, через ліс.
-   А чи є у нього ноги?
-   Та нащо дощеві ноги, 
коли ходить без дороги!
ЄвгенГуцало

Є мова - є нація.

Щорічно 24 травня українці відзначають День слов’янської писемності й культури та вшановують пам’ять святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, які дали поштовх для розвитку східнослов’янської писемності та заклали основу для подальшого удосконалення кирилиці. Культура та писемність – основа існування будь-якого народу, його «генетичний код» та національна скарбниця.   
Наш спільний обов’язок не лише дбати про історико-культурну спадщину, а й забезпечувати розвиток сучасної креативної української культури. Утверджуймо імідж високоосвіченої української нації та плекаймо неоціненний скарб – нашу  мову! Вольтер, безумовно, мав рацію, коли писав, що всі найголовніші іноземні мови можна вивчити за шість років, але для вивчення рідної мови й життя замало. Пропонуємо вашій увазі підбірку книг, які допоможуть вам  покращити знання з рідної української мови, допоможуть ефективно і професійно її вивчати.


21 травня 2021 р.

Це цікаво. Із фонду нашої бібліотеки.

 
Сьогодні ми пропонуємо вашій увазі книгу Зінаїди Тарахан-Берези “Святиня”. 
“Святиня» присвячена історії Шевченкової могили – духовного храму українського народу. Книга народилася внаслідок глибокого осмислення її автором величезної кількості документальних, історичних, літературних, мемуарних і фольклорних джерел та власних спостережень. Науково-документальна та водночас натхненно написана книга звернена до всіх шанувальників Генія, яким дорога національна історія та культура. Видання широко ілюстроване фотографіями та документами. Книга фактично є єдиним повним джерелом про основні етапи створення та діяльності Шевченківського національного заповідника.

160 років з дня перепоховання Т.Г. Шевченка.

 
22 травня  2021 року - Україна відзначає 160-у річницю  з дня перепоховання Тараса Григоровича Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева.. 
Помер 47-річний український поет у Санкт-Петербурзі, там його  спочатку і поховали. Але і друзі Тараса Григоровича, і численні шанувальники його творчості знали про палке бажання поета бути похованим згідно з його “Заповітом”, написаним ще в 1845 році, на рідній землі – “Як умру, то поховайте мене на могилі серед степу широкого на Вкраїні милій...”. Після того, як п’ятдесят вісім днів прах Шевченка перебував у Петербурзі, його домовину, згідно із заповітом було перевезено в Україну й перепоховано на Чернечій горі біля Канева. Труну спочатку привезли до Києва, де з небіжчиком могли попрощатися усі охочі .  А 20 травня 1861 року останки Кобзаря на пароплаві “Кременчук” перевезли з Києва до Канева. Дві доби домовина перебувала в Успенському соборі, і вже 22 травня, після відслуженої в церкві панахиди, прах віднесли на Чернечу гору.   

20 травня 2021 р.

19 травня 2021 р.

Всесвітній день вишиванки.

 

20 травня Україна святкує Всесвітній день вишиванки. Це свято сприяє єдності і культурному відродженню всього багатонаціонального українського народу, зберігає споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого одягу.  Вишиванка – символ, який єднає українців незалежно від мови, якою вони спілкуються.  З нагоди Всеукраїнського Дня вишиванки працівники публічної бібліотеки ім.Ю.С.Кримського   підготували  виставку інсталяцію "Бережи українське – носи вишиванку!" Виставка знайомить з історією української вишивки, представляє результати досліджень мистецтва вишивки і лексикону українського орнаменту, схеми українських орнаментів, тощо. 
Запрошуємо всіх бажаючих до  бібліотеки переглянути виставку і прийняти участь у флешмобі #код_нації.




Міжнародний день біологічного різноманіття.

22 травня – Міжнародний день біологічного різноманіття (International Biological Diversity Day).  20 грудня 2000 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 22 травня Міжнародним днем біологічного різноманіття. Біологічне різноманіття є основою життя. Його збереження є необхідним для існування людини. На жаль, інтенсивність використання компонентів біорізноманіття призводить до виснаження та вичерпання природних ресурсів: зникають та перебувають під загрозою зникнення численні види та екосистеми, постійно зростає загроза генному фонду та ін. Під поняттям «біорізноманіття» розуміють сукупність усіх видів живих організмів (від бактерій до ссавців), невід’ємною частиною яких є людина. Щорічне відзначення Міжнародного дня біологічного різноманіття – чудова нагода ще раз згадати про необхідність збереження біорізноманіття та усвідомити відповідальність за збереження цієї дорогоцінної спадщини для нинішніх та прийдешніх поколінь.                                                    
До  Міжнародного дня біологічного різноманіття працівники публічної бібліотеки ім.Ю.С.Кримського підготували книжково – ілюстративну виставку "Від еклогії природи – до екології душі" та перегляд літератури «Біорізноманіття: особливості минулого, проблеми сьогодення, погляд у майбутнє". А ще ми запрошуємо бажаючих до Інтернет-центру переглянути документальний фільм "Дім. Побачення з планетою". Це результат спільної творчості всесвітньо відомого фотографа дикої природи Яна Артюса-Бертрана і режисера Люка Бессона. Фільм майже повністю складається з видів різних місць Землі з висоти пташиного польоту. Голос за кадром розповідає про екологічну катастрофу, яка загрожує планеті, на прикладі катастроф, що розгортаються нині.

День блокнота.

А ви знали, що сьогодні відзначається молоде свято основного атрибута планування – День блокнота (або День записної книжки). Подію започаткували у 2016 році. Яку ж користь може принести блокнот? Окрім естетичного задоволення від дизайну, варіантів якого зараз безліч, блокнот дарує нам можливість планувати день, тиждень, місяць та навіть рік.  Блокнот зберігає важливі відмітки, ідеї, мрії, контакти, рецепти, малюнки, а ще список запланованих для читання книг.
#читання_майбутнє

День травневого сонця.

А ви знали, що 19 травня відзначається неофіційне, проте позитивне свято – День травневого сонця. Тож проведіть сьогоднішній день на природі, візьміть з собою книжку в парк, у ліс чи просто займіть лавочку під будинком  і насолоджуючись теплим травневим сонечком і читанням.
#читання_майбутнє

18 травня 2021 р.

День пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу.

Сьогодні в Україні відзначається День боротьби за права кримськотатарського народу та вшановується пам'ять жертв депортації кримських татар.                   
Депортація кримських татар розпочалася 18 травня 1944 року о 3 годині ранку й тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня). Офіційною підставою для депортації кримськотатарського народу стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859 сс «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якій кримським татарам висувалися претензії у начебто масовій зраді та масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами. Без сумніву, був здійснений акт гено- і етноциду, про що свідчать звинувачення цілого народу в державній зраді та застосування принципу колективної відповідальності. За офіційними даними (так звані числа Лаврентія Берії) було депортовано 183 144 тисячі кримських татар; за татарськими джерелами – понад 400 тисяч, з яких упродовж першого півтора року померло близько 46% депортованих людей. Після переведення Криму до складу УРСР (1954) у 1956 році було видано указ (неопублікований) про реабілітацію кримських татар, але практично без права повернення на батьківщину до Криму. Масове повернення на батьківщину кримських татар почалося лише наприкінці 80-х років. Здавалося, що нарешті, попри побутові труднощі, настав мир і можна спокійно і вільно жити на рідній землі, але знову кримська земля стала об’єктом зазіхань Росії, а кримські татари піддалися (і піддаються) нечуваним з часів Сталіна репресіям. Враховуючи, що через сімдесят років після депортації внаслідок дій тоталітарного режиму колишнього СРСР кримськотатарський народ знову постав перед загрозою дискримінації на рідній землі, а також з метою підтримки боротьби громадян України – кримських татар за реалізацію своїх прав як представників корінного народу Указом Президента від 16 травня 2014 року, і був встановлений День боротьби за права кримськотатарського народу.

Ніч в музеї з книгою.

 Сьогодні – Міжнародний день музеїв. Це прекрасний привід провести день відвідуючи музеї, галереї, виставки. Ми ж пропонуємо підсилити отримане від цього задоволення ще й читанням творів, в яких згадуються мистецькі шедеври. Маємо для вас цікаву підбірку з художніх книжок. в сюжет яких «закралася» якась відома картина, скульптура чи інший об’єкт мистецтва. Завдяки наведеним книгам ви зможете не тільки ближче познайомитися зі світовими шедеврами, але й разом з їх героями потрапити в небезпечні пригоди, розкрити чужі таємниці та помандрувати в минулі епохи.
#читання_майбутнє

17 травня 2021 р.

А ви знали?

 

А ви знали, що читання — одне з найкращих сімейних занять. Батьки, які читають дітям по одній книжечці щодня, за рік можуть навчити їх таким чином 78 тисячам нових слів! А спільне обговорення книжок — як між дорослими, так і з дітьми — хороший початок для створення спокійної і цікавої атмосфери удома.
Тож гарного вам сімейного читання!
#читання_майбутнє

Дякуємо за книги.

Ми завжди щиро і безмежно вдячні за подаровані книги, бо впевнені – вони обов'язково знайдуть свого читача і стануть важливою частинкою фонду нашої бібліотеки.Дякуємо Управлінню культури та охорони культурної спадщини Черкаської ОДА та  Людмилі Фіть, начальниці управління культури ЧОДА за можливість поповнити книгами фонди бібліотек Звенигородської ТГ.

Мільйони людей дивляться ток-шоу, фільми та новини, але мало хто знає, як створюється те, що ми бачимо на екрані. 
• Що залишається за кадром? 
• Як взаємодіє команда? 
• Люди яких професій там працюють? 
Відповіді на ці запитання можна отримати у книзі "Подорож у телевізійне Задзеркалля"












"Незалежність очима ТСН" — це історія незалежної України в унікальній книзі, присвяченій 20-річчю найавторитетнішої новинної служби країни – ТСН. На її сторінках знайомі й впливові журналісти та телеведучі ТСН розповідають про епізоди в історії України, що стали ключовими та поворотними для свого часу: перші перемоги та гіркі втрати, політичні інтриги та скандали, визнання та революції, звеличення героїв та покарання лиходіїв. У книзі зібрані двадцять основних подій історії незалежної України.








Книга "Відлуння далеких атлантів" - це роздуми Володимира Колодочки про історію цивілізації та історію України і українців.