29 липня 2021 р.

А ви знали?

А ви знали, що 29 липня у всьому світі відзначається Міжнародний день тигра. Свято запроваджено у 2010 році, коли  гостро постала проблема збереження популяції хижака, адже у дикій природі вони зустрічаються дедалі рідше. Пропонуємо вашій увазі книги, які неодмінно сподобаються тим, хто захоплюється цими красивими та сильними представницями котячої родини. 

Поетичні рядки.

- Звідки дощ іде?
- Із неба!
- Де іде той дощ?
- Де треба!
Без дороги ходить скрізь -
через поле, через ліс.
- А чи є у нього ноги?
-Та нащо дощеві ноги, 
коли ходить без дороги!
Євген Гуцало

А ви знали?

 А ви знали, що сьогодні, 29 липня, святкують День дощу. Нікому не треба пояснювати що таке дощ. Одні  його обожнюють, інші не люблять, але всі визнають - без нього ніяк не можна.  Дощова погода дає прекрасну можливість зануритись у книжковий світ пригод чи корисної інформації, а монотонний стук крапель по вікну налаштовує на потрібний лад. І неважливо, яку саме книгу ви оберете: для саморозвитку або ж художню. А як щодо книг, в назвах яких теж присутній дощ? Адже він буває приємним, легким і обнадійливим!

28 липня 2021 р.

Поетичні рядки.

 Сідало сонце за горби
І аж іскрилось.
І біля крайньої верби
На мить спинилолсь.
Галина Потопляк.

День хрещення Київської Руси-України.

Сьогодні – День хрещення Київської Руси-України. У 2008 року, враховуючи значення православних традицій в історії і розвитку українського суспільства, на підтримку ініціативи Української православної церкви та громадськості, Указом Президента України від 25 липня День хрещення Київської Русі був оголошений державним святом України. Відзначається це свято 28 липня - у день пам’яті князя Володимира - хрестителя Київської Русі. Князь Володимир Святославович почав правити в Києві приблизно у 980 році. Про життя Володимира відомо, насправді, не надто багато. Все, що ми знаємо – це свідчення літописів, найважливіший з яких "Повість временних літ". Володимир був позашлюбним сином київського князя Святослава Ігоревича та Малуші – ключниці матері Святослава, княгині Ольги. Відомо, що князь був неодноразово одружений, мав 12 синів і 9 доньок. Київський престол здобув у результаті боротьби зі старшим братом Ярополком. Володимир реформував законодавство, провів адміністративну реформу, замінивши в основних центрах руських земель племінних вождів на посадників – своїх синів і довірених бояр, що забезпечило територіальну єдність держави. Спочатку князь намагався реформувати язичництво, проте з того нічого не вийшло. Володимир прийняв християнство з Візантії та запровадив його як державну релігію на Русі – крок абсолютно раціональний, адже Візантія на той час була наймогутнішою і найбагатшою державою континенту, центром цивілізації. За літописом, Володимир охрестив своїх підданих у 988 році, в Києві, на річці Почайна, притоці Дніпра. Між 996 і 998 роками була утворена Київська митрополія, яка була найбільшою серед церков, підвладних Константинопольському патріархату. Крім того, в очах Візантії прийняття Руссю християнства остаточно закріпило легітимність влади київських князів. 

Володимир Винниченко.

 28 липня народився Володимир Винниченко (1880-1951) – письменник, публіцист, художник, політичний і громадський діяч (заступник голови Центральної Ради, Голова Директорії УНР (1918 – 1919). Появу його творів вітали Іван Франко і Леся Українка. Винниченко – автор одного з перших в українській літературі утопічних (хоча дехто вважає його антиутопічним) романів «Сонячна машина» (1924). Як політичний діяч – постать досить суперечлива. Винниченко був автором майже всіх декларацій і законодавчих актів УНР. Хоча саме Винниченко, відомий на той час публіцист, у своїх політичних статтях негативно висловлювався про тих небагатьох українських державників-самостійників, що стійко стояли на позиціях незалежності України. Уже в еміграції, у Відні, написав тритомну мемуарно-публіцистичну працю «Відродження нації (Історія української революції: марець 1917 р. – грудень 1919 р.)» – широкомасштабне полотно, яке є важливим джерелом для вивчення й розуміння складних політичних процесів того часу.

23 липня 2021 р.

Реймонд Торнтон Чандлер - класик американського детективу.

23 липня народився Реймонд Торнтон Чандлер — американський письменник-реаліст та кіносценарист, один із засновників піджанру “крутого детективу”. На його сюжети знято кілька еталонних фільмів нуар ( “Глибокий сон”, “Подвійна страховка”). Головним персонажем романів та оповідань Чандлера був приватний детектив Філіп Марлоу. Твори Чандлера, написані в традиціях класичного детектива, можна розглядати як маленьку енциклопедію американської дійсності 30-40-х років. У детектив Чандлер прийшов досить пізно, після 45 років, зате віддався йому всією душею і за 25 років інтенсивної письменницької роботи зумів підняти цей жанр до рівня повноцінної художньої літератури. 

Всесвітній день китів і дельфінів.

Щорічно 23 липня святкують Всесвітній день китів і дельфінів. Це свято було засновано 1986 року, коли почала діяти заборона на китобійний промисел після 200 років нещадного винищення китів. Цього дня різноманітні природоохоронні групи та організації проводять акції і демонстрації на захист китів та інших морських ссавців. Ми ж пропонуємо вашій увазі книги, в яких цим тваринам відведена центральна роль. 

Дякуємо за книги!

 22 липня до Звенигородської публічної бібліотеки ім.Ю.С.Кримського завітали  відомі науковці в галузі шевченкознавства Сергій Анастасійович Гальченко та Володимир Юхимович Мельниченко. 
Гальченко Сергій Анастасійович – заступник директора Інституту літератури імені Т.Г.Шевченка НАН України з наукової та видавничої діяльності,  завідувач фондів рукописних фондів і технологій, кандидат філологічних наук, Заслужений працівник культури України.
Володимир Юхимович Мельниченко – український історик, публіцист, доктор історичних наук, лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка. Довгий час був генеральним директором Національного культурного центру України в Москві, опрацьовував архівні документи і видавав книги, в яких буде на віки збережена пам'ять про Тараса Шевченка. 
Науковці привезти до бібліотеки безцінні подарунки – книги. Від імені колективу бібліотеки та читачів щиро дякуємо за подаровані книги,  ми впевнені – вони стануть важливою частинкою фонду нашої бібліотеки, допоможуть у забезпеченні освітнього процесу, відродженні культури та духовному зростанні і обов’язково знайдуть свого читача.

22 липня 2021 р.

Януш Корчак.

22 липня день народження Януша Корчака (Генрік Гольдшмідт; 1878-1942), польського письменника, педагога, лікаря, Автора повістей “Діти вулиці”, “Моськи, Йоськи й Срулі”, “Банкротство малого Джека”, “Король Матіуш Перший”, “Щоденника”. Ім’я Януша Корчака асоціюється в людській свідомості з самопожертвою, героїзмом, мучеництвом і величезною любов’ю до дітей. До кінця своїх днів Старий доктор залишився вірним тим простим життєвим істинам, які викладав у своїх літературних творах. І прийняв смерть, відкинувши пропозиції про порятунок, разом зі своїми маленькими вихованцями в газовій камері нацистського концентраційного табору.

Поетичні рядки.

О слово рідне! Орле скутий!
Чужинцям кинуте на сміх!
Співочий грім батьків моїх,
Дітьми безпам'ятно забутий.
О слово рідне! Шум дерев!
Музика зір блакитнооких,
Шовковий спів степів широких,
Дніпра між ними левій рев…
О слово! Будь мечем моїм!
Ні, сонцем стань! вгорі спинися,
Дощами судними над ним. 
Осяй мій край і розлетися
Олександр Олесь

День пам'яті Олександра Олеся.

 Сьогодні День пам’яті Олександра Олеся ( Олександр Іванович Кандиба; 1878-1944), українського прозаїка, драматурга, поета. Його називали “українським Гейне” і “українським Надсоном”. Понад вісімдесят композиторів – українських, російських, чеських, французьких – клали його вірші на музику. Його успіх перед Першою світовою війною, та й згодом, після буремних подій Української революції, коли чимало українців роз’їхалося по світам, був колосальним. Микола Зеров у 1920 роках закидав Олесеві, що той, мовляв, “весь ніби зроблений був по мірці тодішнього масового читача”. Втім, як виявилося, скептик Зеров помилявся. Читач (чи, скоріш, слухач) Олеся не перевівся й до сьогодні. Крім поезії, драматичних творів у творчій спадщині митця самотньо лишилися проза, публіцистика, літературно-критичні статті, переклади з російської, білоруської, польської, сербської, болгарської, німецької, англійської, арабської мов.

21 липня 2021 р.

Поетичні рядки.

Моя душа й по темнім трунку
Не хоче слухати порад,
І знову радісно і струнко
Біжить під вітер і під град.
Щоб, заховавши мудрий досвід
У скриньці без ключа і дна,
Знов зустрічати сірий розсвіт
З вогнем отрути чи вина…
Щоб власній вірі непохитній
Палить лампаду день і ніч
І йти крізь грудні — в теплі квітні,
Крізь біль розлук — у щастя стріч.
А перехожим на дорогах
Без вороття давать дари
І діставать нові від Бога,
Коли не вистачить старих.
Олена Теліга

Олена Теліга. Коротке життя довжиною у вічність

Сьогодні виповнюється 115 років від дня народження української поетеси і публіциста, члена ОУН Олени Теліги (1906-1942). Олена Теліга прожила дуже коротке, але напрочуд яскраве життя. Вона є втіленням цілої генерації українських поетів, що були одержимі національною ідеєю і за найвище благо мали боротьбу за Україну. І хоча творчий спадок цієї жінки невеликий: трохи більше трьох десятків поезій, низка публіцистичних статей, незакінчене оповідання, проте він свідчить про самобутній і могутній талант. 

Ернест Міллер Гемінґвей. Непересічне життя.

 21 липня народився Ернест Міллер Гемінґвей – геніальний американський письменник та журналіст, лауреат Нобелівської та Пулітцерівської премій . Почав писати ще підлітком. Обожнював спорт, займався футболом і боксом. А ще любив  полювання, мохіто та дайкірі, пригоди, своїх котів та жінок. І, звісно, писати. Після закінчення школи почав працювати репортером в газеті Канзас-Сіті. Згодом брав участь у Першій світовій війні, був поранений. Працював журналістом у різних газетах. Військова тематика була однією з найулюбленіших у творчості Гемінґвея. Він багато мандрував, зокрема Африкою, якийсь час жив у Франції, Іспанії, на Кубі. Отримав Пулітцерівську премію за повість «Старий і море» (1952). А у 1954-му — Нобелівську премію з літератури. .Він подарував світові багато мудрих, цікавих і захоплюючих історій. Його книги стали частиною життєвого досвіду кожного читача.

20 липня 2021 р.

День пам’яті Сергія Параджанова.

 Сьогодні день пам’яті Сергія Параджанова (1924-1990), видатного вітчизняного кінорежисера, народного артиста України (1990), лауреата Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка (1991, посмертно). Сергій Параджанов — символ українського кінематографу 1960-1980-х рр., людина бурхливого темпераменту, творець яскравого, всеперемагаючого мистецтва. Світ Параджанова схожий на дивовижну легенду, міф. Він створював і руйнував міфи, і врешті-решт сам став міфом. У світ мистецтва увійшов насамперед кінострічками «Тіні забутніх предків» (1964), «Цвіт гранату» (1969), «Легенда про Сурамську фортецю» (1984), які принесли режисеру всесвітню славу і сьогодні є шедеврами світового кіно. Крім шедеврів кіномистецтва, залишив також сотні оригінальних рисунків і колажів.
Параджанов усе життя казав: “Україна – це моя батьківщина, це моя друга батьківщина. Там я створив свій перший шедевр “Тіні забутих предків”, там я став генієм, там у мене народився син. Україна мені подарувала все, і Україна мене погубила”.

Поетичні рядки.

 

Благословенні будьте, день і рік,
І мить, і місяць, і місця урочі,
Де постеріг я ті сяйливі очі,
Що зав'язали світ мені навік!
Благословен вогонь, що серце пік,
Солодкий біль спечаленої ночі
І лук Амура, що в безоболоччі
Пускав у мене стріл ясний потік!
Благословенні будьте, серця рани
І вимовлене пошепки ім'я
Моєї донни — ніжне і кохане,
І ці сторінки, де про неї я
Писав, творивши славу, що не в'яне, —
Й ти, неподільна радосте моя!
Франческо Петрарка
Перекладач: Д.Павличко

Франческо Петрарка.

20 липня в Ареццо, поблизу Флоренції, народився Франческо Петрарка. Італійського поета  називають предтечею гуманістичного руху, він одним із перших почав писати рідною італійською мовою, його внесок у світову літературу неоціненний. Але є й ще один факт, що прославив видатного діяча XIV століття. Франческо Петрарка зумів через усе своє життя пронести любов до однієї єдиної музи на ім`я Лаура. Його творчість без перебільшення можна назвати історією Великої Любові. Він писав лише про неї і для неї, кожний сонет, кожний твір відбиває внутрішні почуття й переживання закоханого поета, чия любов так і залишилася без відповіді. Петрарку заслужено називають "батьком філософії гуманізму", яка запалила епоху Ренесансу в Європі, а також завдяки його працям з'явилась течія італійської поезії — петраркізм. Характерним для петраркізму є ідеалізація коханої жінки, драма і трагізм. Специфічні риси петраркізму можна зустріти в поезії таких українських письменників як Василь Симоненко та Володимир Сосюра. Мало кому відомо, чому Петрарку часто зображують у лавровому вінці. Річ у тому, що 1943 року в Римі він був «коронований» лавровим вінцем за популярність і вплив його творчості на тогочасне суспільство. В честь Петрарки на планеті Меркурії названо кратер, а також астероїд головного поясу — 12722 Петрарка (12722 Petrarca). Свій астероїд має і кохана Петрарки Лаура, на її честь було названо невеликий астероїд 467 Лаура (467 Laura). 

19 липня 2021 р.

А ви знали?

А ви знали, що сьогодні, 19 липня, відзначають незвичайне, але таке смачне свято - День пиріжків з малиновим варенням. І хоч свято з’явилося порівняно недавно, воно вже стало популярним і має власні традиції. Найправильніший спосіб святкування - власноруч напекти пиріжки з малиновим варенням, заварити чашку запашного чаю,  взяти цікаву книжку і ... святкувати)))🍰🍰🍰🍵🍵🍵 📘📗📙💖😍💥
А ви будете відзначати День пиріжків з малиновим варенням?

12 липня 2021 р.

Зустріч у бібліотеці.

 Сьогодні, 12 липня, у Звенигородській публічній бібліотеці ім.Ю.С.Кримського відбулася цікава зустріч колективів бібліотеки та краєзнавчого музею з відомим українським журналістом, літературознавцем, публіцистом, бібліографом, членом Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України Сергієм Борисовичем Козаком.  Сергій Козак перший журналіст незалежної України, запрошений на працю до США, де редагував у Детройті тижневик «Українські вісті (часопис), а ще він автор низки літературно-художніх, науково-популярних, наукових видань. Під час зустрічі Сергій Козак розповів  про цікаві факти зі своєї біографії, розповів про роки навчання та професійного становлення як журналіста, літературознавця, багаторічну роботу як головного редактора газети «Українські вісті» (м. Детройт, США, у 1991–2000  роки) та творчу працю після повернення в Україну. Сергій Борисович продемонстрував деякі раритети, які воліли б мати у своїх зібраннях і фондах чимало бібліотек і музеїв світу.  Наприкінці зустрічі Сергій Козак залишив для бібліотеки свої книги. Директор бібліотеки Лариса Добровольська подякувала гостеві за цікаву зустріч і подарувала на згадку про Звенигородщину кілька краєзнавчих видань.












9 липня 2021 р.

А ви знали?

А ви знали, що 11 липня всі ласуни відзначають смачне свято - Всесвітній день шоколаду. Це свято виникло у Франції в 1995 році. День шоколаду швидко набув популярності і був підтриманий в Німеччині, Італії, Швейцарії та, зокрема, і в Україні. У цей день проводяться різноманітні фестивалі та заходи, присвячені цьому чудовому продукту, а також екскурсії на шоколадні фабрики, заводи і кондитерські. Тут можна не тільки дізнатися, як роблять шоколад, але і взяти участь у різних конкурсах, дегустаціях, майстер-класах і виставках. Ми ж традиційно пропонуємо книги в назві яких є слово шоколад або він же є невід'ємною частиною розповіді. Це далеко не повний перелік таких книг. Смакуйте шоколадом і книгами про шоколад, отримуйте задоволення. 🍫🍫🍬🍬📕📗📘🤩 

8 липня 2021 р.

Валентин Чемерис - великий працівник пера.

8 липня народився Валентин Лукич Чемерис (1936 — 2016) — відомий український письменник, лауреат багатьох літературних премій. Письменник прожив довге плідне життя, до останнього зберігаючи творчу активність, він написав понад 70 книжок – історичні романи, сатиричні та гумористичні збірки, твори для дітей, романи-есеї, фантастичні збірки. Для багатьох молодих літературних початківців він був добрим другом і мудрим наставником, взірцем духовності, толерантності, працьовитості. Валентин Лукич Чемерис зробив значний внесок у розвиток духовності української нації, залишивши чималу духовну спадщину своїм нащадкам. Його творчий доробок – справжня скарбниця національної культури української держави. Кого цікавить творчість письменника – запрошуємо до нашої бібліотеки – нам є що вам запропонувати.

А ви знали?

А ви знали, що сьогодні в Україні відзначається День родини. Свято встановлено згідно з указом Президента від 30 грудня 2011 року. Родина – це те, що утримує нас на цій землі, дає опору та силу, зміцнює нашу віру в добро та передає столітню мудрість. Родина це усі ці батьки і діти, бабусі та тітки, брати й племінники - люди, з якими ми сміємося і плачемо, радіємо і сваримося, а дуже часто і зберігаємо таємниці. Сім'я – невичерпне джерело історій, іноді щасливих і світлих, іноді моторошних та сумних. Сьогодні ми пропонуємо вам  книги, які доводять, що сімейні цінності – найважливіші у світі.


7 липня 2021 р.

Поетичні рядки.

 Чомусь згадались ночі на Купала...
Зірками ніч висока накрапала.
Бездонне небо і безмежний світ,
а нам всього по вісімнадцять літ.
Такі несмілі, ще тремтять вуста.
Отак до ранку — ніч і висота.
А ще згадалось — колесо вогненне
з гори в долину котиться проз мене.
Обкручене соломою, летить
палахтить на вітрі, палахтить!
І, розгубивши іскри увсібіч,
обвуглене, заточується в ніч...
А вже дівчата в плахтах, у намисті,
вінки пускають за водою вниз.
А вже гадають, хто кому до мислі,
а хлопці зносять до багаття хмиз.
Пливуть вінки, і мій пливе, не тоне.
А серце ще таке безоборонне,
таким співаю срібним голоском!..
Чорти знімають зорі рогачами...
Вінок пливе, зникає за ночами...
Чи десь його прибило між корчами,
чи десь лежить, примулений піском?..
А потім —як зламалося весло.
І підхопило душу, й понесло,
і закрутило у такому вирі!..
Було б тоді й спинитися літам.
Душа летить в дитинство, як у вирій,
бо їй на світі тепло тільки там.
 "Маруся Чурай" Ліна Костенко

6 липня 2021 р.

Це цікаво. Із фонду нашої бібліотеки.

 Як святкують Івана Купайла на Звенигородщині, яких пісень співають – про це ви можете дізнатися з книги Агатангела Кримського "Звенигородщина. Шевченкова батьківщина з погляду етнографічного та діалектологічного". В книзі подаються записи обрядів,  пісень, приміток Агатангела Кримського та Софії Терещенко зібрані у м.Звенигородка та сусідніх селах починаючи з 1890 по 1928 рік.

Дякуємо!

 Краєзнавство – безцінна скарбниця історичного досвіду багатьох поколінь, всього найкращого, що в сфері матеріальної і духовної культури витримало випробування часом.  Своєрідним містком, який поєднує покоління минулі з поколіннями сьогоднішніми і прийдешніми є краєзнавчий часопис "Пам'ять", що виходить за сприяння ГО "Пам'ять жива". Часопис "Пам'ять" висвітлює історію і сучасність унікального історико – культурного регіону України – Звенигородщини, життя і діяльність видатних уродженгців краю. Другий номер часопису присвячений  Тарасу Шевченку ( автори статей В. Мельниченко, С.Лячинський, Ф.Білецький та В.Невмитий), історії та сучасності Шевченкового краю ( автор статті В.Мельниченко) та традиційно подаються уривки з книги А.Кримського "Звинигородщина. Шевченкова батьківщина з погляду етнографічного та діялектологічного". Колектив бібліотек Звенигородської міської ради щиро дякує ГО "Пам'ять", її керівнику Юрію Лисогору,  за можливість мати цей часопис у кожній бібліотеці громади.

5 липня 2021 р.

А ви знали ?

А ви знали, що з 1 по 5 липня у містечку Ганібал, що у штаті Міссурі (США), проходять щорічні святкові дні, присвячені Тому Соєру. Адже саме у цьому місті народився Марк Твен, який подарував нам цього персонажа. І саме це місто стало прототипом вигаданого містечка Сент-Пітерсберг, у якому мешкали Том та його друг Гекльберрі Фінн. Хоч Марк Твен і є автором безлічі романів, саме серія про Тома Соєра принесла йому популярність. У традиційну програму свята входить великий вуличний парад, карнавал, безліч творчих виставок та феєрверк. Родзинкою фестивалю є тематичні змагання. Так, наприклад, можна взяти участь у фарбуванні паркану на швидкість, або подивитися жаб чи перегони, на які організаторів надихнуло оповідання Твен — "Знаменита стрибаюча жаба з Калавераса".

2 липня 2021 р.

А ви знали?

 2 липня - Всесвітній день НЛО або День уфолога. Це й день  відзначається  людьми, які присвятили себе вивченню незвичайних явищ і об'єктів позаземного походження. Адже кожен з нас  задавався питанням - чи існує розумне життя за межами нашої планети, а якщо так, то як воно влаштоване? Втім, відшукати позаземну цивілізацію — це ще далеко не все. Головна проблема в іншому. Наскільки людина готова морально і фізично до зустрічі із рівними собі на просторах Всесвіту. У багатьох письменників є своя відповідь на це питання. Ми ж пропонуємо вам добірку книг в яких яскраво описані зустрічі землян з НЛО і прибульцями з космосу.

А ви знали?

А ви знали, що сьогодні, 2 липня, відзначають Всесвітній день собак. Для кожної людини, котра щиро любить собак, книга про них – це щастя спостереження й впізнавання їх у літературному герої.

1 липня 2021 р.

Народний календар. Петрівка.

Петрівкою українці здавна називали один з чотирьох православних постів, що розпочинався за тиждень після Трійці та завершувався 12 липня на празник Святих верховних апостолів Петра та Павла. Петрів піст, на відміну від попереднього Великого, вважався нестрогим: за винятком середи та п'ятниці, дозволялося вживати в їжу рибу, бо, мовляв, сам Петро рибалкою був. На Петрівку, вечорами, молодь збиралася на вулицю, де коротала дозвілля за жартами, піснями та танцями. Основна мета таких посиденьок – пошук майбутнього шлюбного партнера. Особливо переймалися дівчата, чия роль в цьому процесі була радше пасивною. Їх хвилювання та очікування знаходили втілення в особливих піснях петрівчаного періоду – петрівках. Ось, що пише Агатангел Кримський у книзі "Звенигородщина. Шевченкова батьківщина з погляду етнографічного та діалектологічного": "Як почнеться Петрівка, веснянок у нас більше не співають, а беруться до пісень "петрівчаних", або "петрівних"... Одні з наших Звиногородщанських  "петрівчаних" пісень згадують за Петрівку, за її малу нічку, за роботу хатню та на городі або на сіножаті... А друга низка петрівчанських пісень – про закохану пару, хлопця і дівчину, що мають побратися". Дізнатися про звичаї та свята нашого краю, познайомитися з переказами та  з текстами пісень ви зможете  з книги Агатангела Кримського "Звенигородщина. Шевченкова батьківщина з погляду етнографічного та діалектологічного", яка відтворена з авторського макету 1930 року.  

Поетичні рядки.

 Липневим медом ніжаться вуста,
липневим сонцем розімліло літо,
і буйна зелень травами густа
ховає поміж себе вітер.
Вчорашня спека, випита до дна,
ясним світанком наливає дзбанок,
безмежна синь небесного рядна 
вдяга хмарин біліючий серпанок.
Розплавлене повітря мерехтить,
пливе понад зігрітою землею,
здається, ніби, застигає мить
увитою лінивою змією
і сонно кліпає на час в спекотний день,
розлігшись на його принаднім лоні,
чекаючи води з небесних жмень,
підставивши жаркі свої долоні.

Адель Станіславська

Жорж Санд - королева французького романтизму.

 1 липня 1804 року народилася Жорж Санд (справжнє ім’я – Амандіна Аврора Люсіль Дюпен) — відома французька письменниця XIX століття, яка продовжує залишатися володаркою жіночих душ, відкриваючи кожному новому поколінню романтичний світ сильних пристрастей та незламних особистостей. Народжена для світського життя, баронеса Аврора Дюдеван стала першою жінкою, яка кинула виклик суспільству своїми життям та творчістю. Вона не лише писала романи, а й виборювала право жінок на любов і свободу. Серед творів Жорж Санд — романи "Індіана", "Консуело", "Графиня Рудольштадт", "Вона і він", "Історія мого життя" та інші, які стали популярними у багатьох поколінь читачів. Віктор Гюго, дізнавшись про смерть Жорж Санд, сказав "оплакую померлу, вітаю безсмертну".