Історія нашої бібліотеки невід’ємно пов’язана з ім’ям Юхима Степановича Кримського - педагога-просвітителя, видавця, літератора, бібліографа.
Наприкінці 19 століття, 30 вересня 1899 році в Звенигородці Юхимом Степановичем Кримським – було відкрито бібліотеку – читальню. Саме цією датою затверджені правила для читачів. Фонд читальні складався з 2636 томів книг приватної книгозбірні Ю.С.Кримського, яку він передав у дарунок рідному місту. Вибір книг у бібліотеці був доволі широкий: релігія, історія, географія, етнографія, природознавство, сільське господарство, медицина, педагогіка, різноманітні довідники та каталоги. Художня література була представлена творами Ломоносова, Державіна, Грибоєдова, Пушкіна, Лермонтова. З українських письменників це були книги Котляревського, Гребінки, Квітки-Основ’яненка, Костомарова, Куліша. До розділу іноземної літератури входило все, що на той момент видавалося в перекладах. А ще періодичні видання, яких до бібліотеки надходило майже 3 десятка.
У 1902 році в Звенигородській типографії Ш.Шпігеля був виданий «Каталог народной бесплатной библиотеки-читальни». Читачем бібліотеки міг стати кожен мешканець міста і навколишніх сіл. Читальня працювала щодня, навіть у вихідні та святкові дні. Коли Ю.С.Кримський передав своє зібрання у дарунок Звенигородці, багато людей дивилося на нього як на незрозумілого дивака. Їм було незрозуміло, що книги – це частка душі Кримського, а душею він не торгував.
На жаль, нащадки розпорядились безцінним подарунком нерозумно і слід книг цієї бібліотеки загубився у вирії часу.
У післявоєнні часи районна бібліотека розміщувалася у частині приміщення районного Будинку культури на проспекті Леніна. Керівництво здійснювала Квітко Фріда Олександрівна – людина досвідчена та віддана справі.
У 1950 році заклад був нагороджений почесною грамотою Ради Міністрів УРСР за організацію і проведення культурно-освітньої роботи та грамотою Київського обласного відділу культури за перемогу у соціалістичному змаганні працівників Київської області.
В 1964 році бібліотека переїхала у приміщення колишньої автошколи, яке знаходилось біля кінотеатру «Україна». Завідувачем Звенигородської районної бібліотеки на той час працювала Литвинова Лідія Федорівна. І саме за її керівництва, у 1966 році Звенигородській районній бібліотеці, одній з перших в області, було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи», а Лідія Федорівна була нагороджена Орденом Трудового Червоного Прапора. У 1977 році було проведено централізацію державних масових бібліотек, а районна бібліотека стала центральною районною бібліотекою Звенигородської ЦБС, куди входили 47 бібліотек-філіалів, в т.ч. 2 міські бібліотеки м. Ватутіного. Цілісна система комплектування бібліотек -філіалів сприяла якісному формуванню бібліотечного фонду. Читачів в бібліотеці було багато, в читальному залі та на абонементі завжди було людно, до столів видачі часто стояли черги, хоча в приміщенні було холодно і тісно. Тоді на обслуговуванні працювали великі ентузіасти і любителі книги Г.І.Андріуца, Н.П.Блажчук, які користувались повагою і авторитетом у читачів. Книжковий фонд бібліотеки становив до 100 тис. примірників і дозволяв задовольняти всі запити читачів, користувались і МБА.
Бібліотечна професія стала популярною в місті, до бібліотечного інституту вступили випускники шкіл – М.В.Драчукова О.Р.Рябова, О.Л.Цокало, та інші. Районна бібліотека була укомплектована майже на 100% спеціалістами з вищою освітою. Серед кращих працівників в ті роки виділились О.Я.Мазира, Надточій В.Д., З.І.Олефіренко, П.Д.Петруха, прийшли молоді кадри Л.О.Шліхта, Н.Д.Кульбаченко, О.П.Білан які зробили свій внесок в роботу центральної бібліотеки. Організаційно-методичний відділ систематично проводив районні семінари, практикуми, проводились виїзди в СБФ з метою надання практичної допомоги, готувались питання на раду відділу та раду при директору. Керувала бібліотекою, а з 1977 року ЦБС Шевченко Зоя Гаврилівна, яка за свою роботу була нагороджена медаллю «Ветеран праці», Грамотами обласного та районного відділів культури.
Введення в 1985-1987 рр. в практику роботи новітніх розробок ББК дозволило ширше розкрити фонди бібліотеки для читача , скоротити шлях пошуку інформації.
Нового змісту набула діяльність ЦРБ в роки становлення української державності. Визначальними в обслуговуванні стали запити, інтереси та уподобання читача. Активізується популяризація видань з питань національного відродження, відновлення історичної пам’яті, формування демократичних цінностей у населення. Всі новації, які впроваджувала бібліотека в роботу відбувалися за керівництва покоління молодих директорів, керівників нової формації, а саме – Шліхти Л.О. та Кульбаченко Н.Д.
У 1997 році завдяки чисельним зверненням громадськості до органів державної влади постановою Кабінету Міністрів Звенигородській центральній районній бібліотеці присвоєно ім’я Ю.С. Кримського.
Нині центральна районна бібліотека ім. Ю.С.Кримського – це головна бібліотека в районі, яка є центром методичної та практичної допомоги для бібліотек-філіалів, інформаційною та культурно-просвітницькою установою. Тут зберігається понад 22 тис. примірників книг, бібліотека щорічно обслуговує 3250 користувачів, видає біля 65 тис. документів, надає бібліографічні довідки та консультації, діє 2 комп’ютерні центри. Як методичний центр бібліотека готує і проводить бібліотечні семінари, практикуми з питань бібліотечно-бібліографічного обслуговування користувачів.
Всі відділи нашої бібліотеки працюють на одну загальну мету – підвищення якості і комфортності в обслуговуванні кожного користувача. Бібліотека є бажаним місцем зустрічей і спілкування, проведення змістовного дозвілля. Тут проводяться щорічні Шевченківські березини, краєзнавчі години та бесіди, відбуваються презентації нових книг, творчі зустрічі з місцевими літераторами. Кожен захід заслуговує на увагу, адже їх готують люди віддані своїй справі.
Здійснюється активна краєзнавча робота: популяризується літературно-мистецьке надбання регіону, розкривається історія краю, його сьогодення. Активними учасниками заходів, окрім читачів, є члени спілок письменників, журналістів, краєзнавці, працівники музею та районного архіву, викладачі шкіл. За роки своєї діяльності бібліотека довела правомірність свого існування, корисність для суспільства, здобула авторитет і шану серед читачів.
Ми впевнені, що попри всі складнощі нашого буття, двері Звенигородської центральної районної бібліотеки імені Юхима Кримського завжди будуть відкриті для користувачів, а бібліотекарі популяризуватимуть безцінні скарби людського розуму, надбання науки, культури, мистецтва.